SYTY ry:n kurssitoiminta alkaa jälleen

Ensimmäisenä kurssina tarjoamme Näyttämötaistelun viikonloppukurssin Helsingissä 19.-20.10.2024. Tiedot kurssista ja kurssille ilmoittautumisesta lähtevät jäsenteattereille ihan lähipäivinä.

Näyttämötaistelu on fyysisen tarinankerronnan väline. Pyrimme väkivallanteon ja sen kokemisen esittämiseen vaikuttavalla, uskottavalla ja turvallisella tavalla.

Kurssilla tutustutaan näyttämötaistelun perusteisiin harjoitteiden ja parityöskentelyn muodossa. Lähdemme liikkeelle aseettomasta kamppailusta ja kokeilemme myös, miten olosuhde muuttuu, kun kädessä on kättä pidempää. Tutkimme myös kivun näyttelemistä ja väkivallan kehollista kokemusta.

Opettajana toimii näyttelijä ja ohjaaja Markus Järvenpää. Markuksella on 15 vuoden kokemus näyttämötaistelusta sekä näyttämöllä, kameran edessä että koreografina. Markus on tällä hetkellä Nordic Stage Fight Societyn näyttämötaistelun opettajakoulutuksessa.


  • Ylioppilasteatterifestivaali on jälleen koettu

    Kuvassamme festivaalin improvisaatiokilpailun jännitystä Tampereen ylioppilasteatterin lavalla. Ylioppilasteatterifestivaali järjestettiin onnistuneesti tänä vuonna Tampereella 22.-24.5.2026. Ylioppilasteatteriliitto SYTY ry kiittää ja kumartaa syvään kaikille festivaalin järjestelyihin osallistuneille. Vuonna 2027 ylioppilasteatterifestivaali matkustaa Pohjois-Savoon, ja tulevan vuoden festivaalin järjestelyt ovatkin jo alkaneet Kuopiossa. Festivaalitunnelmaa aurinkoisen Tampereen kaduilla


  • SYTY kokoontui Tampereella

    SYTY:n hallituksen kokous järjestettiin Tampereella 7.3.2026. Aikaa löytyi myös kivoille peleille ja tutustumiselle.


  • Ylioppilasteatterifestivaali 2026 Tampereella

    Perinteinen Ylioppilasteatterifestivaali tulee taas! Tänä vuonna näemme Tampereella 22.-24.5.2026.